
Kaip išplauti batus?
Bėgimo batų plovimas yra dalykas, apie kurį daugelis galbūt nepagalvoja kaip apie būtinybę, nes dažnai naudojami tie patys batai vėl ir vėl. Taip pat gali būti manoma, kad batai yra tokie pat kaip drabužiai ir juos tikrai galima mesti į skalbyklę ir nuplauti. Tačiau dažnai pasitaiko, kad tokiu būdu galima sugadinti subtilias medžiagas, iš kurių pagaminti batai, o blogiausiu atveju – visiškai deformuoti batus. Todėl jei tikrai ketinate plauti batus skalbimo mašinoje, darykite tai atsargiai ir laikykite juos atokiai nuo džiovyklės. Įdėkite batus į pagalvėlių užvalkalą, naudokite šaltą vandenį, labai mažai skalbiamojo skysčio, jei plaunate visiškai baltus batus – geriau naudokite baliklio priemonę, rinkitės mažą arba jokios centrifugos greitį ir leiskite jiems išdžiūti oro sausose sąlygose. Dar kartą – nenaudokite džiovyklės! Toliau paaiškinsime, kaip galite rankomis plauti batus, kad išvengtumėte mėgstamų porų sugadinimo.
Pasirūpinkite, kad batai nebūtų purvini su šiuo triuku
Vienas geriausių patarimų baltų batų priežiūrai yra prevencija. Jei norite, kad jūsų nauji sportbačiai ilgiau liktų švarūs ir balti, pirmiausia turėtumėte juos impregnuoti prieš dėvėdami. Tai sumažins nešvarumų prilipimą prie batų ir dėmės bus lengviau nuvalomos. Jei dėmė jau atsirado, turime keletą veiksmingų patarimų, kaip pašalinti net sunkiausias dėmes.
Bendri patarimai
Štai keletas bendrų patarimų, kaip išlaikyti batų išvaizdą ir kokybę, prieš pradėdami plauti. Jie labai paprasti ir gali tapti malonia rutina, kai grįžtate namo. Visada geriausia imtis šių veiksmų kuo anksčiau, kad išvengtumėte sunkiai pašalinamų nešvarumų.
1 žingsnis – Nuvalykite matomus nešvarumus. Įvertinkite, kiek laiko turite, ir naudokite švarų rankšluostį, seną dantų šepetėlį, kurį ruošiatės išmesti, arba, jei neturite laiko – savo rankas.
Kaip ir prižiūrėdami dantis, svarbu nuvalyti nešvarumus nuo batų, kad nekiltų didesnių problemų – tai sutaupys jums daug rūpesčių ateityje.
2 žingsnis – Nuvalykite likusius nešvarumus po pasivaikščiojimo lauke; net jei tik nuėjote iki parduotuvės švariu keliu – nustebsite, kiek nešvarumų gali užsilikti po batais.
Nuplaukite batus drėgnu rankšluosčiu arba stipriu vandens srove, pavyzdžiui, po kriaukle ar dušo galvute, jei esate atsargūs. Ypač naudinga, jei bėgiojote purviu ir šlapia miško takeliu.
3 žingsnis – Galiausiai, nuvalykite dideles ir matomas dėmes. Jei neseniai gavote didelę dėmę ant batų, tikėtina, kad ją pavyks pašalinti greitai užtepus muilo ir vandens mišinį ant dėmės.
Kokius priemones naudoti priklauso nuo batų medžiagos, apie tai plačiau kalbėsime vėliau straipsnyje, kaip pašalinti sunkias dėmes ir žymes.
Kiti bendri patarimai padės daug, tačiau svarbu būti atsargiems įvairioms batų medžiagoms, kurios reikalauja daugiau dėmesio valant. Toliau pateiksime instrukcijas, kaip plauti megztus, tinklelio (mesh), drobės, odinius, sintetinės odos ir zomšinius batus.
Megzti ir tinklelio batai
Taip pat vadinami knit arba megztiniai batai, juos galima apibūdinti kaip kvėpuojančius su tinklelio išvaizda. Pastaruoju metu labai madinga dėvėti megztus sportinius batelius, bet problema ta, kad jie lengvai apsineša. Skirtingai nuo kitų batų medžiagų, megzti audiniai yra labai porėti pagal savo savybes – tai reiškia, kad juose yra daug porų ir tarpų, kurie pritraukia purvą, prakaitą ir kitus nešvarumus, juos sunku išvalyti.
Tinklelio batai turi panašių problemų kaip megzti, nes abu pagaminti iš kvėpuojančių medžiagų. Purvas ir nešvarumai užsikabina už tinklelio, ypač bėgiojant ar sportuojant. Skirtumas tarp tinklelio ir megztų batų yra tas, kad tinklelio batai dažniausiai gaminami iš sintetinių medžiagų, tokių kaip poliesteris ar nailonas, todėl juos galima plačiau valyti.
Kaip plauti batus skalbimo mašinoje
Mūsų bėgimo batai pagaminti iš tinklelio medžiagos ir mes nustatėme, kad galima juos plauti skalbyklėje, jei išimsite batraiščius ir vidpadžius ir skalbimo programą nustatysite 30 laipsnių temperatūroje su maža centrifuga. Baltieji batai sukurti taip, kad ilgiau išlaikytų baltą spalvą. Tačiau jei norite būti atsargesni, laikykitės toliau pateiktų patarimų.
Šios gidės pagalba įmanoma padaryti neįmanomą. Nors megzti ir tinklelio batai reikalauja šiek tiek priežiūros, tai nereiškia, kad jų negalima sugrąžinti į pradinę būseną – tiesiog reikia kantrybės ir atsargumo.
Kaip tai padaryti
Megztiems batams reikia būti labai atsargiems, jie yra minkšti ir lankstūs, todėl labiau pažeidžiami nei nailono mišinio tinklelio ar kitos medžiagos. Todėl šepetėliai netinka – jie per grubūs audiniui, todėl naudokite minkštą skudurėlį arba mikropluošto šluostę dėmėms valyti.
- Valymo priemones rinkitės atsargiai. Skalavimo priemonėse esančios cheminės medžiagos gali būti per stiprios audiniui. Vietoj jų naudokite švelnų dušo muilą.
- Užtepkite muilo tirpalą ant norimos plauti vietos ir sudrėkinkite šaltu vandeniu.
- Atsargiai trinkite šluoste, kol dėmė bus pašalinta iš audinio.
- Nuvalykite muilo likučius drėgnu rankšluosčiu ir palikite išdžiūti laisvai ore.
Tinklelio batams, pagamintiems iš tokių medžiagų kaip nailonas ir poliesteris, galima naudoti ir šepetį arba seną dantų šepetėlį. Tai priklauso nuo batų minkštumo ar kietumo – minkštiems batams naudokite šepetėlį minkštais šeriais, o kietiems – kietais šeriais.
- Jūs geriausiai pažįstate savo batus, tad pasirinkite tinkamiausią šepetį – minkštą minkštiems ir kietą kietiems.
- Šepetėliu nušveiskite nuo batų purvą ir nešvarumus.
- Sumaišykite lygias dalis sodos ir acto, užtepkite mišinį ant nešvarių vietų ir laikykite apie 15 minučių.
- Praėjus 15 minučių, atsargiai patrinkite apdorotą vietą keletą minučių, tada nuvalykite drėgna minkšta šluoste.
Sintetinės odos batai
Sintetinės odos batai nelaiko dėmių taip stipriai kaip nailono/poliesterio tinklelis ir yra atlaidesni nei tikra oda, todėl šių batų valymas yra daug lengvesnis. Tikėtina, kad įsitikinsite, jog purvas lengvai kyla nuo paviršiaus pradėjus valyti.
Kaip tai padaryti
- Paruoškite mišinį iš šilto vandens ir nedidelio kiekio švelnaus ploviklio.
- Imkite švarų skudurėlį, sudrėkinkite jį mišiniu ir pradėkite valyti purvinas vietas ant batų.
- Išteptas vietas galite švelniai patrinti šepečiu ar dantų šepetėliu keletą minučių.
- Nuvalykite skudurėliu su vandeniu likusius muilo likučius ir leiskite batams išdžiūti natūraliai.
Drobės sportbačiai
Drobės batai yra mažiau atlaidūs ir dažniau apsineša nei sintetinės odos, bet jie labai atsparūs ir patvarūs. Tačiau juos galima plauti skalbyklėje, būkite atsargūs, geriausia juos dėti į pagalvėlių užvalkalą ir rinktis švelnų režimą su šaltu vandeniu, labai mažai skalbimo priemonės, o jei batai visiškai balti – pridėkite baliklio ir nenaudokite skalbiamojo skysčio. Po skalbimo išimkite ir leiskite natūraliai išdžiūti. Tačiau geriausia visada plauti batus rankomis, tuomet turėsite daugiau kontrolės.
Kaip plauti rankomis
- Paruoškite mišinį iš lygios dalies sodos ir šilto vandens.
- Imkite seną ar naują, specialiai batams skirtą dantų šepetėlį, sudrėkinkite jį mišinyje.
- Šepetėliu trinkite dėmes ir purvą ant batų, kol jie taps švarūs.
- Leiskite batams išdžiūti su mišiniu ant paviršiaus, po to nuvalykite kietėjusią sodos masę drėgna šluoste.
Odiniai batai
Oda yra puiki medžiaga, kuri gali daug ką pakeisti aprangai, bet taip pat gali sukelti daug problemų ir galvos skausmo, kai reikia prižiūrėti. Ant odinių batų lengvai atsiranda dėmės ir jie greitai pažeidžiami, o tai gali pakeisti natūralų odos paviršiaus atspalvį. Todėl svarbu kuo greičiau kruopščiai valyti dėmes, kai tik jas pastebite.
Kaip tai padaryti
- Paruoškite tirpalą iš šiek tiek skysto indų ploviklio ir vandens dubenyje. Švelniai nuvalykite matomus nešvarumus ir druskos dėmes mikropluošto skudurėliu.
- Į tirpalą iš 1 žingsnio įmaišykite sodą ir naudodami seną dantų šepetėlį ar specialų odos šepetį, nuvalykite bato pado kraštus iki visiško nešvarumų pašalinimo. Nuvalykite muilo ir purvo likučius mikropluošto šluoste arba atsargiai nuskalaukite po vandeniu.
- Mes atradome, kad langų valiklis gali suteikti batams spindesio! Purkškite jį tiesiai ant bato arba ant mikropluošto šluostės, tada poliruokite ir nuvalykite sausai.
- Pakartokite su kitu batu ir palikite juos visiškai išdžiūti, laikydami nuo tiesioginės saulės ir šilumos.
Zomšiniai batai
Zomšiniai sportbačiai (suede) yra vieni iš kebliausių batų išsaugoti kokybę. Zomšas neturi apsauginio odos sluoksnio, kuris suteikia švelnų paviršių, bet ir padaro juos itin pažeidžiamus įvairioms nelaimėms, kurios gali nutikti einant su jais. Be to, zomšas yra gana atsparus valymui.
Jei dar neturite, verta įsigyti specialų šepetį zomšiniams batams. Būkite atsargūs šepetys ne per agresyvus, tačiau jis gali stebuklingai išvalyti paviršių.
Kitas naudingas įrankis – zomšui skirtas trintukas. Spaudžiant trintuką ant dėmės ir trinant, dėmė išnyksta. Pabaigai nuvalykite likučius švaria šluoste.
Jei šie būdai nepadėjo arba nenorite investuoti į priemones, galite naudoti baltą actą.
Kaip tai padaryti
- Švariam skudurėliui užtepkite šiek tiek balto acto ir atsargiai sudrėkinkite dėmę. Naudokite kuo mažiau acto.
- Atsargiai nuvalykite dėmę su acto sudrėkintu skudurėliu.
- Nuvalykite vietą drėgnu skudurėliu arba rankšluosčiu ir palikite natūraliai išdžiūti.
Kaip išlaikyti batus švarius
Dabar, kai turite tikrą žinių apie sneakerių valymą, apibendrinsime gidas keliais paprastais patarimais, kaip palaikyti juos švarius.
- Tikrinkite batus kiekvieną kartą grįžę namo. Tai gali atrodyti nereikalinga ir varginanti užduotis, bet jei kontroliuojate, kokia yra jūsų batų būklė prieš juos padedant, galite išlaikyti jų kokybę.
- Labai svarbu nedelsiant valyti dėmes, kai jas pastebite. Smėlis, žemė ir kiti lipnūs nešvarumai yra lengvesni valyti iš karto po sąlyčio su batų paviršiumi, tad stenkitės kuo greičiau imtis veiksmų, net jei turite tik muilo ir vandens tualete bare.
- Galiausiai, naudokite priemones, kurios sukuria apsauginį sluoksnį, kai tai būtina. Ne visi batų tipai turi būti purškiami ar patepti, bet oda ir zomšas ypač vertina papildomą priežiūrą. Nepamirškite impregnacijos.
- Impregnuokite odinius batus vašku. Zomšiniams / nubuko ar kitiems, tokiems kaip sneakeriai ir sportbačiai, naudokite purškiklį. Visada plaukite ir leiskite batams išdžiūti, jei jie nėra visiškai nauji, prieš impregnuodami, kad apsauginis sluoksnis būtų šviežias ir veiktų geriausiai.