
Kas yra pronacija, hipopronacija ir hiperpionacija?
Pronacija
Mūsų kūnas turi savo sistemą, skirtą smūgiams sugeruoti, ir tai vadinama pronacija. Tai ritininis judesys, kuris vyksta, kai dedame pėdą ant žemės, ir paprastai jis prasideda nuo kulno išorinės pusės, tada ritinasi pirmyn link didžiojo kojos piršto. Tai svarbi mūsų kūno funkcija, skirta paskirstyti apkrovą, kuri tenka pėdai.
Kad mes perdaug pronuojame arba supinuojame, dažniausiai esame gimę tokius, ir svarbu atsiminti, kad tai yra visiškai natūralu. Kaip nors, kai kurie žmonės gimsta stipresni vienose kūno vietose nei kiti, o tai gali sukelti problemų. Galimi įvairūs sužalojimai, atsirandantys dėl netinkamos avalynės, pritaikytos jūsų pronacijos tipui. Vienas būdas suprasti, kas jums tinka geriausiai – išbandyti įvairius batus ir jausti, kas yra patogiausia jūsų kojoms.
Per didelė pronacija
Esant per dideliai pronacijai, pastebėsite, kad pėdos vidinė dalis prie čiurnos juda pernelyg į vidų, kai pėda paliečia žemę vaikštant ar bėgant, tačiau sėdint patogiai kėdėje, pernelyg pronuota pėda atrodo visiškai normali.
Tai reiškia, kad pokyčius pėdoje matote tik tada, kai ant jos dedate svorį, o esant pėdai palaikoma, pavyzdžiui, minkštoje vietoje kaip kilimas, pokyčiai nėra tokie ryškūs. Problema, kylanti dėl pernelyg didelės pronacijos, yra tai, kiek ilgai pėda išlieka pronacijos fazėje ir kaip giliai ji būna, kas trukdo pėdai tęsti judesį ir grįžti į supinacijos padėtį.
Kiekvienas žingsnis, kai jūs pernelyg pronuojate, sukelia disbalansą kūne ir per didelį nusidėvėjimą sausgyslėse, sąnariuose, raumenyse ir raiščiuose.
Tipiški simptomai, kurie gali būti juntami esant per daug pronuotoms pėdoms, yra:
- Plantarinis fascitas / kulno spurtas
- Achilo sausgyslės uždegimas
- Skausmas pado srityje
- Nugaros skausmai
- Shin splints (blauzdos uždegimas)
- Kelių skausmai
Kaip patikrinti namuose, ar galbūt turite per didelę pronaciją, paaiškinsime vėliau straipsnyje.
Maža pronacija (supinacija)
Esant per mažai pronacijai (supinacijai), jūsų pėdos gali būti standžios, turėti aukštesnį pėdos riešą ir skliautą. Kai kuriais atvejais gali būti, kad tik kulnas ir pirštai liečiasi su paviršiumi. Apkrova tada būna per didelė, palyginti su tais, kurie turi normalią pronaciją. Tai reiškia, kad žmonėms su per mažai pronuotomis pėdomis labai reikia geros amortizacijos, kad būtų išvengta sužeidimų.
Per mažos pronacijos priežastis dažniausiai yra įgimta, bet gali būti ir dėl silpnų raumenų pėdoje, čiurnoje arba kojoje – silpnumas gali būti sukeltas:
- Neteisingos avalynės
- Kūno išsidėstymo klaidų
- Arba sužalojimo pėdoje, sukėlusio problemų raumenims ar sausgyslėms
Per daug supinuota pėda negali prisitaikyti prie vaikščiojimo paviršiaus, todėl raumenys ir kaulai aplink pėdą dirba stipriau, kad išlaikytų pusiausvyrą. Tai ilgainiui sukelia įtampą įvairiose kūno vietose, įskaitant blauzdas, kelius, klubus ir nugarą, o tai gali sukelti traumas. Jei tai neįtikina, paprasčiau tariant tai kaip "įmesti pagaliuką į kūno mechanizmą", kuris sukels išsiderinimus ir sužalojimus, jei problema nebus ištaisoma.
Kaip ir esant per didelei pronacijai, galima pastebėti šios rūšies pronaciją dedant svorį ant pėdos. Skirtingai nuo pernelyg didelės pronacijos, supinuojantiems pėda matysis, kad pėdos kampas nukrypsta į išorę.
Ką galite padaryti patys:
- Naudokite batus su papildoma amortizacija ir, galbūt, papildoma atrama pėdos skliautui.
- Venkite aukštakulnių batų ir batų su plonomis padų dalimis; jei turite batus su plona padų dalimi, įsigykite vidpadžius su papildoma atrama.
- Venkite vaikščiojimo ir bėgimo kietomis dangomis, tokiomis kaip betono grindys, nes pėda geriau jaučiasi ant minkštesnio paviršiaus. Tai skatina pėdos raumenų ir sąnarių funkcijos stimuliavimą. Jei dirbate ligoninėje ar panašioje vietoje su kietomis grindimis, investuokite į batus su gera amortizacija, kad kulnas nesusižeistų.
Kaip patikrinti patiems
Gairės dėl pernelyg didelės pronacijos:
Greitas ir paprastas būdas patikrinti, ar pernelyg pronuojate, yra pažvelgti į jūsų įprastinių batų pado nusidėvėjimą. Jei didžioji dalis nusidėvėjimo yra pado vidinėje pusėje netoli kulno ir prie didžiojo kojos piršto, tikėtina, kad pernelyg pronuojate. Galbūt pastebėsite, kad batai vidinėje pusėje šiek tiek pasilenkia, jei juos pastatysite ant lygaus paviršiaus.
Kitas žingsnis – nusiauti kojines ir pažvelgti į basas kojas. Ar jūsų pado skliautas žemas arba ar turite plokščią pėdą? Tai dar vienas ženklas, kad pernelyg pronuojate.
Žmonės, kurie pernelyg pronuoja, taip pat gali patirti keletą simptomų:
- Skausmą kulne arba pėdos skliaute
- Plokščią pėdą
- Kietą odą
- Skausmą keliuose, klubuose arba nugaroje
- Plaktuko pirštą
Kitas įdomus būdas patikrinti pernelyg didelę pronaciją – pažvelgti į blauzdos priekį. Sekite kaulą nuo kelio iki čiurnos. Jei jis krypsta link pėdos vidinės pusės, tikėtina, kad pernelyg pronuojate. Idealu, jei kaulas būtų nukreiptas į mažojo piršto arba šalia jo esantį pirštą.
Gairės dėl per mažos pronacijos:
Galite naudoti šiuos metodus namuose, norėdami patikrinti, ar turite per didelę supinaciją, kitaip tariant, per mažą pronaciją, savo pėdose.
Kaip ir esant pernelyg dideliai pronacijai, patikrinkite savo batus dėl labiausiai nusidėvėjusios vietos. Įprastas nusidėvėjimas vyksta nuo kulno išorinės dalies link vidurio. Jei pastebėsite, kad nusidėvėjimas labiau išorėje, greičiausiai supinuojate.
Tada nusiaukite kojines ir pamirkykite pėdas. Su visa savo svorio jėga ženkite ant paviršiaus, kur lengvai matosi pėdos atspaudas; galite panaudoti tamsų arba rudą popierių, kad jis būtų matomas.
Jei matyti maždaug pusė pėdos skliauto, tikėtina, kad jūsų pronacija normali. Jei ženkliai mažai arba visai nematyti skliauto atspaudo, greičiausiai turite per mažą pronaciją (supinaciją).
Sportbačiai ir pernelyg didelė pronacija
Žmonėms, turintiems per didelę pronaciją, labiau patinka batai, turintys gerą amortizaciją ir atramą, kad sumažintų per didelę apkrovą ir išvengtų traumų. Mūsų bėgimo batai pasižymi puikia amortizacija ir suteikia reikiamą atramą jūsų kojoms, jei pasirodo, kad pernelyg pronuojate. Peržiūrėkite mūsų sportbačius čia!
Norite sužinoti daugiau apie tinkamus sportbačius? Peržiūrėkite mūsų straipsnį apie tai, kaip rasti tinkamus batus!